Hodnota většiny nemovitostí (rodinných, bytových a občanských) od roku 2013 znatelně poklesne – 1. díl

Domů arrow_forward Novinky arrow_forward Hodnota většiny nemovitostí (rodinných, bytových a občanských) od roku 2013 znatelně poklesne – 1. díl

Teprve nedávno skutečnou tržní cenu domu začala výrazně ovlivňovat i lokalita, ve které se dům nachází – cena lokality. Tento nový aspekt tržní cenu domu pochopitelně buď zvedl nebo snížil, a to v některých případech dost výrazně bez možnosti jakéhokoliv ovlivnění ze strany majitele.

Nyní přichází další kriterium, které bude výrazně ovlivňovat skutečnou cenu domu, a to jak novostaveb tak stávajících objektů, tzv. energetický štítek domu.

Energetický štítek již několik let známe jako povinnou součást identifikačních parametrů lednic, praček, myček atd. – tedy veškerých elektrospotřebičů. Dnes při výběru a následné koupi těchto spotřebičů je údaj o spotřebě a poměru mezi spotřebou a výkonem velice důležitým kriteriem, troufám si tvrdit, že má stejnou váhu jako vlastní pořizovací cena.

Energetický štítek domu, oficiálně Průkaz energetické náročnosti budovy, je již několik let povinná příloha dokumentace pro stavební povolení či ohlášení stavby pro všechny novostavby, od roku 2013 budepovinnou přílohou při každém prodeji a to všech domů, jak novostaveb tak staveb, od jejichž postavení uplynulo již několik let či dokonce desetiletí (povinnost předložení Průkazu energetické náročnosti domu při pronájmu nastane od roku 2015).

Co je Průkaz energetické náročnosti budovy?

Průkaz energetické náročnosti budovy udává „náklady na provoz domu“. Udává roční potřebu energie v kWh na vytápění, větrání, přípravu teplé užitkové vody, osvětlení, případně na chlazení a pochopitelně i celkovou energetickou potřebu domu. Tyto potřeby jsou vztaženy na m2 vytápěné podlahové plochy domu.

Průkaz energetické náročnosti budovy má sedmimístnou hodnotící stupnici členěnou podle celkové energetické náročnosti domu označovanou velkými písmeny od A po G, kde A se označují domy s nejmenšími energetickými nároky (do 50 kwh/m2rok pro rodinné domy a do 43 kwh/m2rok pro bytové domy), G domy s největšími energetickými nároky – ( nad 286 kwh/m2rok pro rodinné domy a nad 245 kwh/m2rok pro bytové domy). Mimo toto označení jsou ale jednotlivé energetické kategorie charakterizovány i slovně: A – mimořádně úsporná, G – mimořádně nehospodárná.

Prakticky všechny rodinné a bytové domy postavené do roku 1992 (zohledňující max. požadavky tepelné normy ČSN 73 05 40:1979) jsou podle tohoto povinného hodnocení klasifikovány v kategorii F jako velmi nehospodárné !! tzn. vykazující energetickou náročnost (od 246 kwh/m2rok do 286 kwh/m2rok pro rodinné domy a od 205 kwh/m2rok do 245 kwh/m2rok pro bytové domy). Většina staveb ukončených před rokem 1979 je na tom ještě hůře tyto domy lze zařadit do kategorie G jejich energetická náročnost je (nad 286 kwh/m2rok pro rodinné domy a nad 245 kwh/m2rok pro bytové domy) to je za předpokladu, že stavby byly postaveny (ne pouze vyprojektovány) podle v té době platné normy specifikující požadavky na tepelně-technické vlastnosti.

Nevím jakou šanci na trhu nemovitostí bude mít rodinný dům s charakteristikou velmi nehospodárný !! nebo dokonce mimořádně nehospodárný !!!, ale mohu zcela zodpovědně prohlásit, že jeho cenu to určitě zvedat nebude.

Pokračování příští týden. / Aktualizováno

Pokračování – Hodnota většiny nemovitostí (rodinných, bytových a občanských) od roku 2013 znatelně poklesne – 2. díl.

Kompletní článek na www.energetickyposudek.cz

Jak na to?

1.
Nezávazná konzultace
Osobně, po emailu, Skypu apod. Vyjasnění požadavků klienta a všech potřebných informací. více
(Cca 1 hodina)
2.
Zpracování CN
Položková cenová nabídka na kompletní rozsah služeb, finální rozsah služeb je na volbě zákazníka. více
(Do 2 dnů od schůzky)
3.
Objednávka
Definování rozsahu díla, ceny, splátkového kalendáře, harmonogramu prací, potřebných podkladů. více
(Do 2 dnů od potvrzení CN)
4.
Zpracování projektu
Zpracování a dodání projektu rodinného domu v rozsahu dle objednávky a počtu 5 tištěných paré. více
(Cca 2 – 8 týdnů)
5.
Vyřízení povolení
Zastupování zákazníka při zajišťování potřebných stanovisek a podání žádosti o stavební povolení. více
(Cca 3 – 12 měsíců)
clear

    Nezávazná poptávka

    Odesláním poptávky, souhlasíte s podmínkami ochrany odobních údajů

    Pole s označením * je nutné vyplnit.