Energetická náročnost rodinného domu je posuzována v rámci průkazu energetické náročnosti budovy, zkráceně PENB. Ten je vydaný podle zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií a vyhlášky č. 264/2020 Sb. o energetické náročnosti budov a je součástí potřebné dokumentace pro stavební povolení / ohlášení stavby.
V rámci průkazu energetické náročnosti budovy jsou pro každý rodinný dům hodnoceny tyto ukazatele energetické náročnosti:
V rámci zpracování projektové dokumentace a návrhu technického zařízení budov je tedy možné výše uvedené parametry konkrétně definovat, případně zpětně optimalizovat pro požadovaný výsledek zařazení domu v rámci celkové klasifikační třídy A–G.
Od 1. 9. 2020 je výsledné zařazení rodinného domu v rámci klasifikační třídy hodnoceno na základě primární energie z neobnovitelných zdrojů (uhlí, ropa, zemní plyn, jaderná energie) a výsledné hodnocení uvede, zda jsou splněny podmínky vyplývající z legislativního požadavku.
Platí tedy úměra, že čím více primární energie bude v rodinném domě vyrobeno z obnovitelných zdrojů, tím lepší bude zařazení v rámci klasifikační třídy. V obecné rovině se jedná o energii vodní, větrnou, solární, geotermální a bioenergii. V praktické rovině pro případ rodinného domu se jedná zejména o tepelné čerpadlo, fotovoltaické panely. Přesto, že jsme si v minulosti zvykli, že minimální uspokojivý výsledek PENB je energetická třída C, toto již neplatí a může dojít k výpočtům, kdy klasifikační třída rodinného domu vyjde např. D a podmínky budou splněny. Další možností je snížit celkovou primární energii rodinného domu, která pak musí být z části vyrobena z obnovitelných zdrojů. Toho je možné dosáhnout např. zlepšením parametrů obálky budovy nebo použitím dalších technologií jako je např. rekuperační systém na výměnu vzduchu nebo předehřev teplé užitkové vody.
Výpočet PENB hodnotí řadu parametrů a kritérií, a vzhledem k tomu, že základním kamenem výpočtu je tzv. referenční budova, je každý vypočtený PENB jiný.
Je možné si vybrat z navrhnutých a vymyšlených typových projektů, ty si případně nechat individuálně upravit nebo navrhnout projekt zcela individuální. Je dobré brát v potaz, že čím složitější a tvarově nekompaktní stavba, tím se dá předpokládat zhoršený vliv na výslednou primární energii rodinného domu.
Ten vzejde z výpočtu jednotlivých součinitelů prostupu tepla (obvodovými zdmi, okny, podlahou a střechou) bez vazby na to, zda je rodinný dům zděný, betonový nebo dřevostavba (každý materiál má různé parametry). Základní parametry všech běžně dostupných a používaných materiálů jsou v úrovni vyšší, než je minimální požadavek normy na tzv. budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Dá se tedy očekávat, že ve výsledném hodnocení PENB bude průměrný součinitel prostupu tepla klasifikován jako B. Druhou možnou variantou je navrhnout materiály a skladby v součinitelích doporučených pro pasivní domy (případně kombinovat část obálky v doporučených hodnotách pro pasivní domy, část v hodnotách pro budovy s téměř nulovou spotřebou energie).
Pokud průměrný součinitel vyjde v klasifikační třídě A, není to zárukou, že celkově PENB vyjde také třídě A.
Navrhují se a posuzují se jednotlivé zdroje pro vytápění, chlazení, nucené větrání, úpravu vlhkosti, přípravu teplé vody, osvětlení a každému vyjde dle jeho účinnosti klasifikace do energetické třídy. V případě vytápění a přípravy teplé vody jsou zohledněny dané tabulkové koeficienty/faktory, které buď zvyšují nebo snižují primární neobnovitelnou energii.
Pro každý rodinný dům je výpočtově definovaná budova téhož druhu, stejného geometrického tvaru a velikosti včetně prosklených ploch a částí, stejné orientace ke světovým stranám, stínění okolní zástavbou a přírodními překážkami, stejného vnitřního uspořádání a se stejným typickým užíváním a stejnými uvažovanými klimatickými údaji jako hodnocená budova, avšak s referenčními hodnotami vlastností budovy, jejích konstrukcí a technických systémů budovy. Parametry referenční budovy musí být v případě obálky budovy zlepšeny o 30 % a technologiemi zajištěno, že min. 25% primární energie bude vyrobeno z obnovitelných zdrojů (voda, vítr, geotermální, bioenergie).
Výsledkem je vyhodnocení a zařazení všech ukazatelů do klasifikační třídy A–G pro průměrný součinitel prostupu tepla budovy, měrnou potřebu tepla na vytápění, celkovou dodanou energie. Celková dodaná energie je pak vyhodnocena i jednotlivě pro části vytápění, chlazení, nucené větrání, úpravu vlhkosti, přípravu teplé vody, osvětlení.
Jako nejvýraznější je pak zhodnoceno množství primární energie z neobnovitelných zdrojů, opět klasifikováno do tříd A – G.
V první řadě je potřeba přijmout fakt, že výpočet PENB je složité a komplexní zhodnocení rodinného domu, a jeho výsledné zatřídění do celkové klasifikační třídy ovlivňuje velká řada faktorů.
Pro zjednodušení navrhuje naše kancelář projekty rodinných domů ve 4 konstrukčních systémech, třech technologických mixech a doporučených parametrech obálky pro budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Tím můžeme garantovat, že rodinný dům vždy splní požadavky PENB.
V případě požadavku je možné toto řešení individuálně upravit na konkrétní případ řešení rodinného domu.
S detaily našeho řešení Vás rádi seznámíme na nezávazné konzultaci.