Stínicí technika je neodmyslitelnou součástí moderního bydlení. Vedle interiérového stínění se do popředí zájmu dostává stále častěji exteriérové stínění, které přináší řadu dalších zejména funkčních výhod.
Bez nadsázky lze říci, že obliba venkovního stínění a zejména venkovních žaluzií každým rokem výrazně roste. „Počet novostaveb, kde VEKRA současně s okny řeší i venkovní stínění se každoročně několikanásobně zvyšuje,“ říká David Šejvl ředitel divize stínění a dodává, „konkrétně venkovní žaluzie častěji dodáváme také do rekonstruovaných domů, a to i dodatečně tedy tam, kde původně venkovní stínění při výměně oken neřešili.“
Venkovní stínění poskytuje vedle ochrany soukromí a zvýšení komfortu bydlení i úsporu energie. „Ještě před pár lety byla například pro rekonstrukce oblíbená kombinace plastových oken a venkovních rolet, dnes lidé stále častěji volí venkovní žaluzie, jejich výraznou předností je totiž i ochrana před letním sluncem,“ říká D. Šejvl z VEKRY. Přežít letní horka, která se v posledních letech i v našich zeměpisných šířkách stala pravidlem, je velmi vysilující. Řešením může být klimatizace, ale její provoz má svá zdravotní úskalí a zvyšuje i náklady na energii. Venkovní žaluzie jsou v tomto směru velmi účinným řešením, které ochrání byt před přehříváním, a navíc umožňují plynule regulovat světlo v interiéru. Oproti venkovním roletám, které při plném zatažení umožňují jen úplné zatemnění bytu je to výrazná výhoda.
Současné nároky na bydlení s sebou přinášení i to, že spotřeba energie na zimní vytápění se pomalu blíží energií spotřebovanou na letní provoz klimatizace. V komerčních budovách, kde letní provoz je často energeticky náročnější než období zimy, jsou venkovní žaluzie již prakticky neodmyslitelnou součástí vybavení. Poslední roky přinesly tento trend také do novostaveb rodinných a bytových domů.
Proč jsou venkovní žaluzie tak účinné? „Princip ochrany před teplem je ten, že ho exteriérové stínění drží venku a při zatažených a sklopených lamelách se ho mezi žaluzie a zasklení dostane jen minimum, dovnitř pak ještě méně,“ vysvětluje D. Šejvl z VEKRY. Pokud k tomu připočteme to, že izolační zasklení oken drží výborně teplo nejen v interiéru, ale působí i opačně tedy méně ho pustí i do interiéru, pak kombinace okna s izolačním zasklením a venkovní žaluzie velmi přispěje k tomu, přežít letní horka i v bytě bez klimatizace.
Venkovní žaluzie jsou také výrazným designovým prvkem domu. Pokud ale na jejich instalaci myslíme již v projektu domu nebo při rekonstrukci, je velmi výhodné skrýt je do kastlíků pod omítku. Ve vytaženém stavu je tak vůbec nevidíte. Pokud chcete byt prakticky zcela zatemnit, pak gumové těsnění na koncích lamel zajistí přesné a tiché nalehnutí jednotlivých lamel. „Vyplatí se vybrat si kvalitní materiály a do detailu zvládnuté provedení, a to i s ohledem na to, že exteriérové stínění musí dobře odolat povětrnosti a při tom si udržet výborný vzhled i funkčnost,“ vysvětluje David Šejvl z VEKRY.
Díky široké paletě barev i tvarů lamel si jistě vyberete řešení, které se hodí jak k plastovým oknům, tak dobře doplní dřevěná, hliníková nebo dřevohliníková okna.
Doba, kdy se stínění vytahovalo ručně je pryč. „Mechanické ovládání venkovních žaluzií řešíme v současnosti opravdu minimálně, trendem je motorové ovládání řízené například přes mobilní aplikaci,“ dodává D. Šejvl z VEKRY. Centrální systém pak hlídá například teplotu v bytě, reaguje na sluneční záření a může žaluzie ovládat i v případě, kdy jste mimo byt. Toto ovládání nabídne více komfortu a zhodnotí investici do samotných žaluzií, protože hlídá klima v bytě i v době, kdy právě nejste doma. Brání tak zbytečnému provozu klimatizace a spoří tak náklady na energii.
Zdroj: VEKRA