To, čím nás rodinný dům reprezentuje vůči okolí, sousedům je jednoduše řečeno jeho exteriér. Vzhled je v mnoha případech prvním kritériem při hledání rodinného domu, a to zcela pochopitelně. Proč také studovat a zjišťovat podrobnosti o rodinném domu, který se mi nelíbí?
Ne každý rodinný dům je vhodný kamkoli. Jiný typ rodinného domu bude vhodný do města, jiný na venkov kde je vhodné zohlednit, zda se jedná o charakter horské či nížinné krajiny. U konkrétního stavebního pozemku je potřeba si zjistit, zda nebo jaké jsou v území plánu stanoveny regulativy pro výstavbu.
K tomu není snad ani třeba cokoli dodávat, veškeré „doplňky“ mohou působit nadbytečně jako dodatečné vylepšování výrazu stavby, nehledě na to, že se nejedná o „vánoční stromeček“, který po pár dnech odstrojíme.
Přílišná členitost rodinného domu často nevytváří plnohodnotně využitelné prostory, ale často pouhé výklenky, se kterými si následně nevíme rady. Nejúčelnější dispozice bývají často současně těmi nejjednoduššími.
Čím menší plocha fasády – tím menší tepelné ztráty a tím menší nároky na vytápění. Důležitá je současně orientace otvorů ke světovým stranám – na severní straně bude mít okno větší ztrátu než na prosluněné jižní.
Každý arkýř, vikýř, balkon, ústupek či výstupek z fasády představuje materiál a práci navíc. Ideálním tvarem proto je obdélný nebo čtvercový půdorys se sedlovou, valbovou, pultovou nebo plochou střechou.
Čím je stavba členitější, vyskytují se na ní složitá napojení obvodových konstrukcí, tím častější je u rodinného domu výskyt stavebních vad – například poruchy hydroizolace balkónů a střech, statické trhliny ve zdivu apod.
Každý prostup (tedy narušení celistvosti střešního pláště) je potenciálním místem zatékání a tepelných mostů (místem se zvýšeným množstvím ztrát tepla).
Velké prosklení obytných místností je jistě příjemné a efektní, ale nemusí být ideální – v letních měsících se může rodinný dům přehřívat a v zimě neúměrně ochlazovat. Proto je potřeba okna vhodně orientovat a současně nezapomenout na vhodné stínění. Současně platí, že jedno velké okno je z mnoha důvodů vhodnější, než množství malých.
Použité materiály na fasádě by měly především zaručovat stálost proti povětrnostním vlivům, což je déšť, mráz, sluneční záření, prudké změny teploty a podobně. Opatrnosti je potřeba především při volbě dřevěného obkladu ve větším rozsahu – volba a kvalita dřeva, prvotní ošetření a průběžná údržba mají zásadní vliv na jeho životnost.
Výraz domu – fasáda by měla působit vyváženým, klidným dojmem a měla by být v souladu s vnitřkem rodinného domu.