16.12.2010 – V programu Zelená úsporám probíhá od 31. 10. stále kontrola přijatých žádostí, když ještě zbývá zkontrolovat 14 000 žádostí. Podle předběžných odhadů SFŽP je možné očekávat převis mezi 3 až 5 miliardami korun.
„V průběhu celého roku 2009 bylo přijato 3 100 žádostí. V posledním týdnu před přerušením programu pak celkem 10 425 žádostí, což je výrazně více než SFŽP očekával. Tento extrémní nárůst počtu přijatých žádostí je nad naší administrativní a personálně-technickou kapacitu a není možné tyto projekty zkontrolovat do konce ledna. Proto lze očekávat, že program nebude otevřen 1. února, jak bylo původně deklarováno,” řekla 1. náměstkyně ministra Rut Bízková.
Celkem 20 000 žádostí v objemu 5,7 miliard korun schválených na 91. Radě fondu, která se konala 30. září, a na 92. Radě fondu, která se konala 11. listopadu, bude vyplaceno v původní, požadované výši. Prostředky mohou žadatelé očekávat do konce března příštího roku.
V současné době je v programu Zelená úsporám evidováno 75 000 žádostí. Ministerstvo životního prostředí podniká účinné kroky k důsledným kontrolám realizovaných opatření, převážně se jedná o zateplení bytových panelových domů a výměnu starých kotlů na fosilní paliva za kotle na biomasu. V současné době probíhají další jednání s kupci emisních kreditů.
04.01.2011 – Ministerstvo životního prostředí a japonská firma Mitsui & Co. uzavřely v prosinci 2010 smlouvy o prodeji dalších 9,55 mil. jednotek AAU. Program Zelená úsporám tak získal další prostředky, které budou využity pro zateplování rodinných a bytových domů, výstavbu domů v pasivním standardu a výměnu starých kotlů za ekologické vytápění.
„I přes nově získané finanční prostředky je podle předběžných odhadů SFŽP možné očekávat převis v programu Zelená úsporám mezi 3 až 5 miliardami korun. Aktuální průměrná dotace se pohybuje v rozmezí 60 až 65 %. V současné době vedeme jednání s kupci emisních kreditů, protože uvažujeme o snížení dotace v řádu několika procentních bodů, tak abychom mohli uspokojit všechny žadatele, kteří podali žádost dle podmínek programu,” řekla 1. náměstkyně ministra Rut Bízková.
“Česká republika je v prodeji jednotek AAU dlouhodobě nejúspěšnější zemí a již několikátý prodej jednotek AAU firmě Mitsui je toho důkazem. Nicméně, nejenom kvůli finanční krizi, ale i vzhledem k velké konkurenci na trhu s emisními kredity, již nelze očekávat tak významné navýšení prostředků v programu Zelená úsporám, jako tomu bylo v roce 2009 a 2010,” doplnil náměstek ministra Ivo Hlaváč.
Do dnešního dne prodalo Ministerstvo životního prostředí celkem 85,75 milionů jednotek AAU. Většinu z nich odkoupilo Japonsko (japonská vláda a firma Mitsui). Česko rovněž uzavřelo smlouvy se Světovou bankou a s vládami Rakouska a Španělska.
Stejně jako u všech předchozích smluv, i v tomto případě zůstává vyjednaná cena jednotky AAU i celkový získaný finanční objem důvěrné.
Možnost prodat jednotky AAU získala Česká republika díky tomu, že od roku 1990 snížila své emise skleníkových plynů již o 27,6 %, přičemž se v Kjótském protokolu zavázala k osmiprocentnímu snížení. Své nevyužité právo vypouštět emise skleníkových plynů proto může ve formě jednotek AAU prodat ostatním státům nebo firmám, které své závazky mají problém splnit.
Podle zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů nakládá s jednotkami AAU Ministerstvo životního prostředí a výnosy z prodeje jednotek AAU jsou příjmem Státního fondu životního prostředí. Ten je poté investuje výhradně do programu Zelená úsporám.
Zdroj: www.zelenausporam.cz