Z hlediska ochrany zdraví obyvatelů domu v průběhu jeho užívání je základním cílem zabránit nepříznivému vlivu látek, pronikajících do lidského organismu vdechováním, polykáním, stykem s pokožkou nebo zářením. Je třeba zabránit i nepřímým negativním vlivům životního prostředí, přenášeným vodou, půdou a vzduchem. U interiérů to znamená zajistit co nejmenší vnos těchto látek – např. použitím stavebnin s nízkými emisními hodnotami. Pro miliony alergiků platí: co možná nejméně chemie, protože člověk může být alergický prakticky na jakoukoli látku. Je proto třeba se co nejvíce vyhýbat chemicky upravovaným stavebním materiálům.
K výrobě sádrovláknitých desek se používají výhradně přírodní materiály – za vysokého tlaku se z recyklovaného papíru, sádry a vody lisují stavební desky s neutrální vůní. Regulaci klimatu v prostoru zajišťují materiály FERMACELL vysokým podílem makropórů – desky přijímají přebytečnou vlhkost a vydávají ji do suchého vzduchu v prostoru. Ekologická etiketa byla již udělena nejen sádrovláknitým deskám FERMACELL, ale i spárovacímu tmelu, spárovacímu lepidlu i lepidlu na podlahové prvky FERMACELL. Lepidlo na podlahové prvky přitom bylo podrobeno náročným ekologickým zkouškám, ve kterých obstálo bez jakýchkoli problémů.
Pro splnění zvyšujících se požadavků na zdravé bydlení je sice klíčové použití stavebních materiálů s nízkým obsahem škodlivých látek, otázkou však zůstává, co se škodlivinami, které v průběhu běžného dne proniknou do vlastních čtyř stěn a do vzduchu v místnosti? Do obytných místností vnášejí škodliviny nejen stavební materiály, ale také předměty denní potřeby. Pro mnoho lidí je například pojmem látka, zvaná formaldehyd – nejznámější z aldehydů. V minulosti byla tato sloučenina často předmětem titulků v novinách a zpráv. Formaldehyd je při vysoké koncentraci jedovatá substance, která se často prokazatelným způsobem vyskytuje v interiérech. Následkem tohoto výskytu mohou být často těžké zdravotní problémy. Zdraví však mohou poškozovat i jiné aldehydy a takzvané ketony, známé také pod zkratkou VOCs (těkavé organické sloučeniny).
Podle Dipl.-Ing. Jaroslava Benáka, vedoucího technického oddělení společnosti Fermacell, dnes jde pomocí použitých materiálů a technologií aktivně zabránit působení výše uvedených emisí a škodlivin. „Dobrým příkladem jsou například podlahové desky FERMACELL greenline – tato zdravá deska zlepšuje aktivně kvalitu vzduchu v místnosti a zvyšuje tak kvalitu bydlení a života. Účinek těchto desek je založen na přírodním ekologickém principu, přesněji řečeno, na čisticí síle ovčí vlny – na povrchy desek je ve výrobním závodě aplikovaná účinná látka na bázi keratinu. V průběhu přirozeného procesu jsou absorbovány a trvale vázány škodlivé látky a emise. Desky FERMACELL greenline navíc fungují také pod obklady.“
„Deska FERMACELL greenline je schopna přijímat škodliviny jako jsou ketony a aldehydy během několika málo hodin, a to i ve vysokých koncentracích a trvale je integrovat do molekulární struktury účinné látky. Tato vlastnost je k dispozici již v průběhu výstavby a navíc zajišťuje zdravé bydlení i ve fázi užívání.“
Další informace o deskách FERMACELL greenline a ostatních materiálech FERMACELL najdete na www.fermacell.cz a www.stavetchytre.cz.