Nízké úrokové sazby u hypotečních úvěrů totiž klienty rozhoupaly k akci a ti se poohlížejí po levnějším financování bydlení. Spořitelny jsou si toho vědomy a snaží se odchod klientům neumožnit ze všech možných důvodů, které mají k dispozici.
V roce 2007 rekonstruovala rodina Polakovičových z Turnovska střechu na svém domě. Financování vyřešili nezajištěným překlenovacím úvěrem ze stavebního spoření u Wüstenrot stavební spořitelny. Na tehdejší poměry s pěknou úrokovou sazbou 4,8 procenta ročně. Úvěr poctivě spláceli ve variantě s nižší splátkou, tedy 1 500 korun měsíčně. Vzhledem k tomu, že měli tři děti, snažili se o co nejefektivnější využití každé koruny.
Čas běžel, Polakovičovi dům prodali a na hypotéku se splátkou 7 981 korun koupili nový dům. Bohužel úvěr od Wüstenrot neřešili. Pak ale přišla radostná novina, nebo chcete-li čára přes rozpočet – ke třem dětem přibyla dvojčata. V nové situaci bylo potřeba o každé vynaložené koruně více přemýšlet.
Česká spořitelna, u které mají Polakovičovi hypotéku, vyšla jejich žádosti vstříc a nabídla přefinancování stávající hypotéky s navýšením o částku odpovídající překlenovacímu úvěru od Wüstenrot a s prodloužením splatnosti o tři roky. Klienti by dokonce neplatili žádnou sankci a dostali by se s úrokovou sazbou na poloviční výši. Díky tomu by výsledná splátka navýšené hypotéky poklesla oproti původní výši z celkové splátky 9 950 na 6 436 korun měsíčně. Pro rodinný rozpočet takřka zázrak.
Pro Polakovičovi tedy jasná volba. Požádali stavební spořitelnu o souhlas s předčasným splacením úvěru. Jenže se dozvěděli, že to není možné, protože Wüstenrot povoluje splacení překlenovacího úvěru pouze v jednom ze čtyř případů: úmrtí jednoho z žadatelů, rozvod žadatelů, převod družstevního bydlení do osobního vlastnictví či prodej nemovitosti.
Polakovičovi nemovitost, na kterou si úvěr brali, skutečně před třemi roky prodali. Jedna z podmínek byla splněna. Jenže radost netrvala dlouho, protože pravidla spořitelny mají další podpravidla. K prodeji nemovitosti by muselo podle Wüstenrot dojít nejpozději před jedním rokem, respektive k předčasnému splacení by muselo dojít nejpozději dva roky po prodeji nemovitosti. Na rozhodnutí spořitelny nic nezměnil ani apel na aktuální životní situaci a tvrdost opatření.
Současná situace rodiny je tedy taková, že za několik málo měsíců přejde paní Polakovičová z mateřské dovolené na rodičovskou a příjem rodiny ve výsledku poklesne přibližně o 10 tisíc korun měsíčně a přitom i nadále budou muset splácet oba své závazky v plné výši. Tedy o 3 514 korun měsíčně více, než by bylo nezbytně nutné, pokud by spořitelna udělala vstřícný krok. Místo něj nabízí jen odložení splácení, které ale znamená navyšování dluhu a situaci řeší jen na oko – navíc by se v tomto případě Polakovičovým ulevilo jen o 1 500 korun měsíčně.
Pokud budete chtít předčasně splatit překlenovací úvěr, bez problému v současnosti pořídíte u Buřinky (Stavební spořitelna České spořitelny) a Raiffeisen stavební spořitelny, které povolují splacení bez doložení zvláštních podmínek. Počítejte ale s tím, že každá spořitelna si naúčtuje své poplatky.
Ostatní stavební spořitelny, tedy kromě Wüstenrot i Modrá pyramida a Českomoravská stavební spořitelna (Liška), důsledně uplatňují podmínky uvedené ve smlouvách či všeobecných podmínkách, které klientům předčasné splacení v praxi značně ztěžují či přímo znemožňují. Stavební spořitelny mají totiž ve svých obchodních podmínkách jasně zakotveno, že o možném splacení překlenovacího úvěru rozhodují právě ony.
Autor: Josef Uchytil | PARTNERS