Pokud jste ve fázi, kdy vybíráte projekt pro stavbu rodinného domu, měli byste zohlednit několik parametrů, abyste mohli posoudit, zda je pro vás ten pravý.
Tím hlavním kritériem pro výběr vhodného projektu je rozpočet. Pohlídat byste si ale měli i kvalitu provedení – stavební materiály, záruku nebo poplatky navíc, které bývají spojeny s náročnějším provozem a údržbou domu (např. bazén). Náklady na provoz pak záleží na druhu novostavby, nicméně takové náklady byste měli při výběru zohlednit.
Nezapomeňte, že lokalita ovlivňuje kvalitu života víc, než by se mohlo na první pohled zdát. Je důležitá vzdálenost do práce a dopravní dostupnost (zejména autobusy, vlaky, MHD), tak i občanská vybavenost. Před finálním rozhodnutím si také dobře zjistěte, zda jsou v dané oblasti školy, školky, zastávky, obchody, ale i kulturní vyžití, nemocnice případně další místa, která jsou pro vás důležitá.
Dobře se také seznamte s územním plánem, abyste třeba nekoupili nádherný pozemek s výhledem do okolí, který bude v příštích letech zastavěn dalšími stavebními parcelami a vy tak místo do lesů budete koukat sousedům do oken. A oni vám.
Dalším důležitým bodem je orientace domu. Je třeba vzít v potaz světové strany, rozvržení místností, uspořádání oken i umístění terasy či posezení na zahradě. V jakou denní dobu vám bude svítit slunce do ložnice? Nebude vám naopak vadit západ slunce při podvečerním posezení na terase, kdy byste rádi seděli spíše ve stínu? Nejsou okna orientovaná na studený sever?
Studenou severní stranu je vhodné využít na garáž, komory i spíže. Zkrátka všude tam, kde nepotřebujete mít slunce a nevadí vám chlad. Západ se využívá spíše pro společenské místnosti, jižní strana bývá zase prohřátá nejen v létě, ale i v zimě, proto se na jih orientují obývací pokoje, jídelny, kuchyně, dětské pokoje i terasy.
Zvolit správnou dispozici je pro spokojené a praktické bydlení velmi důležité. V první řadě záleží na tom, jaké jsou vaše návyky a kde jste zvyklí trávit nejvíce času. Od toho se bude odvíjet i velikost a uspořádání místností.
Dům by měl být funkční, to znamená, že by měl mít nějakou společenskou zónu, ideálně v přízemí, složenou z kuchyně a jídelny, obýváku a toalety. Tato zóna bude zároveň centrem dění v domě. Klidová zóna by měla zahrnovat ložnici a dětské pokoje i koupelnu s toaletou. Bývá praktické, když jsou tyto místnosti v patře, pokud jej dům má. Nebo zóny alespoň oddělit chodbou, aby ruch v obýváku nerušil členy rodiny, kteří se rozhodli si přispat. Vyplatí se nechat si poradit třeba od interiérových designérů. Na této stránce najdete jejich velký seznam s ukázkami prací.
Dispozice domu by měla být navržena tak, aby venkovní prostor navazoval na ten vnitřní. Garáž by měla umožňovat vstup do domu pod společnou střechou v návaznosti na společnou chodbu. Vchod do domu by měl mít stříšku a ideálně i závětří. Vstup na zahradu by měl být rovněž komfortní z hlavních obytných částí. Myslete i na dobrou přístupnost koupelny a toalety ze zahrady, zejména pokud jste zvyklí trávit většinu času venku.
Vnitřní vybavení patří už k té méně komplikované části zařizování bydlení. Na styl i výběr nábytku byste však měli myslet ještě před samotným dokončením domu. Klíčové jsou úložné prostory. Pokud nemáte v domě šatnu nebo komoru, pak budete potřebovat více úložných prostor v podobě šatních skříní, komod nebo dostatku úložných systémů v kuchyni. V potaz vezměte i umístění oken a pohovky, zejména v souvislosti s umístěním televize a dobrého přístupu k zásuvce a přípojce. Výběr vybavení si usnadníte použitím vyhledávačů nábytku. Napřiklad Biano nabízí přes 4000 pohovek, tolik v žádném eshopu nenajdete.
Ne všichni se spokojí s plánem na papíře nebo počítačovou vizualizací. Pokud i vy patříte k takové skupině lidí, která ráda vidí všechno v reálném prostředí, využijte možnost návštěvy vzorových domů. V takových domech budete přesně vědět, jak projekt vypadá v praxi, ale zároveň se dozvíte i odpovědi na spoustu otázek. A třeba přijdete i na další řešení, která by vás jinak nenapadly.
Protože stavba domu není investicí na pár let, ale (většinou) na velkou část života, je třeba se radit a diskutovat o realizaci s odborníky. Ne každý je stavař či technik, potažmo právník nebo finanční poradce. Pokud vám není něco jasného, nebo byste rádi projekt domu přizpůsobili vašim konkrétním potřebám, poptejte možnost individuálního projektu. Neváhejte se obrátit na odborníky i při dalších realizačních postupech, např. na stavebního inspektora, případně stavební dozor – ten může ušetřit značnou část nákladů.
Autor textu a obrázků: biano.com