Připravili jsme pro Vás ukázku několika individuálních rodinných domů ve svahu, které projektovala naše partnerská projekční společnost Architektonická kancelář Křivka (www.arch-krivka.cz).
Architektonická kancelář Křivka s.r.o.
+420 211 1555 190
Rodinný dům osazený do svahu se sklonem 22° orientovaným jižně a navržený jako pasivní dům.
Přístup na parcelu je zespoda z veřejné komunikace, která je ve svahu v zářezu a zároveň v kolmém spádu na svah směrem východním. Možný sklon příjezdové komunikace a její napojení na veřejnou komunikaci určily umístění domu na parcele.
Rodinný dům je navržen jako třípodlažní objekt, kompaktního tvaru – kvádru orientovaný svojí delší stranou na jih, přičemž severní strana domu je ze 75% zapuštěna ve svahu.
1. NP vytváří podnož domu, ve které je umístěna pouze dvojgaráž a sklep. Toto podlaží je nevytápěné a proto je od zbývajících dvou obytných podlaží odděleno nejen funkčně, ale i konstrukčně tak aby nevznikaly žádné tepelné mosty zvyšující nároky na temperování
obytných podlaží. Propojení mezi tímto podlažím a 2. NP je krytým venkovním schodištěm
umístěným na východní – štítové straně domu. Jižní část této podnože je zároveň využita jako terasa 2. NP s přímým vstupem z obývacího pokoje, jídelny a kuchyně.
Vstup do domu je ve 2.NP ve východní – štítové fasádě, dispozice 2. NP respektuje nejen členění rodinného domu na veřejnou a soukromou část – zónu, ale i zónování pasivních domů, Zde jsou vytvořeny dvě zóny. V jižní – osluněné části jsou důsledně umístěny obytné místnosti s velkým prosklením, v tomto podlaží se jedná o obývací pokoj, jídelnu a kuchyň, Prostory částečně členěné s možností vzájemného oddělení, ale též otevření a vytvoření jednoho velkého společného prostoru. V severní zóně-části podlaží jsou situovány komunikační a vedlejší funkční prostory domu, což v tomto podlaží představuje vstup do domu přes zádveří, chodbu, jednoramenné schodiště propojující obytná podlaží, WC a technická místnost.
Po celé jižní straně domu je terasa vytvářející krytí spodního podlaží a umožňující v západní části přímé propojení tohoto podlaží se zahradou, zároveň tato terasa je nosnou konstrukcí jakési pergoly po celé jižní fasádě domu umožňující zastínění v letních měsících tak abychom zamezili přehřívání domu.
Horní 3. NP soukromá část domu dodržuje zónování spodního podlaží. Na jižní osluněné straně jsou umístěny obytné prostory domu, v tomto případě tři ložnice s okny orientovanými na jih. V severní části domu je schodiště, chodba, koupelna a komora, přes kterou je možný přímý vstup na parcelu. Z těchto prostor je přímo osvětlena pouze koupelna a to oknem orientovaným na západ.
Zastínění ložnic je navrženo venkovními mobilními žaluziemi.
Architektura domu – vnější forma domu vychází z požadavku kompaktnosti pro pasivní domy a charakteru okolní zástavby, který též ovlivnil použité materiály na fasádě.
Rodinný dům osazený do jižního svahu se sklonem 14°, s přístupem na parcelu a tedy i k domu zespoda, je sice řešen ve dvou podlažích nasunutých do svahu, s tím, že 1.NP je do svahu zapuštěno plně, 2. NP je do svahu nasunuto jen zčásti.
Obytná část domu je řešena v jednom podlaží 2.NP, lze tedy o domu hovořit prakticky jako o přizemním.
Obdélníková dispozice 2. NP je svojí delší stranou orientovaná na jih a sever, přičemž k jihu je maximálně prosklená. Zde jsou situovány obytné místnosti dělené na dvě části a to: první část tzv. veřejná je koncipovanou jako jeden velký prostor slučující funkci obytného pokoje, jídelny, kuchyňského koutu a haly se schodištěm. V této veřejné části domu je umístěna šatna, technická místnost, obě přístupné z haly a spíž navazující na kuchyňský kout.
Druhá tzv. soukromá část obsahuje tři pokoje – ložnice, pracovny dle vývoje potřeb uživatele a hygienické zázemí domu. Ze všech prostor a obytných místností je zaručen přímý přístup na zahradu a na terasu tvořenou stropní konstrukcí 1. NP.
V 1. NP je vstup do domu oproti dvojgaráži zasunut dovnitř dispozice a koncipován jako prosklená hala se schodištěm mající funkci zádveří. Do domu a této haly se vstupuje přes uzavřený nekrytý prostor (dvorek), ze kterého vede i venkovní schodiště na zahradu. Z této haly mimo nástup na schodiště propojující vstupní podlaží s obytným je přímý vstup do garáže a do komory.
Střecha 1. NP i střecha 2. NP vytváří jediné rovné plochy na parcele – jsou zatravněny a umožňují tak jejich funkční využití.
Architektonický výraz domu je naprosto jednouchý kvádr tvořený kombinací kamenných vertikálních hmot, velkých skleněných ploch a uzavřený masivní atikou tvořící horizontální vymezení celého objektu.
Tento rodinný dům je osazen do svahu se sklonem 33° orientovaného jižně s mírným natočením na západ. Jediný přístup na pozemek je nejvyšší části.
Možná zastavěná plocha je dána dodržením předepsaných odstupů od hranic sousedních parcel a ochranným pásmem vrchního el. vedení.
Rodinný dům je řešen ve třech obytných podlažích zapuštěných do svahu s tím, že na střeše
3. NP. je řešeno parkování pro 2 osobní automobily.
Všechna tři podlaží propojuje schodiště situované v severovýchodní části domu.
Vstup do domu je situován ve 2. NP. V tomto podlaží mimo vstupu, zádveří a chodby je na severní straně rodinný dům plně zapuštěn do svahu. Na jižní stranu je orientován obývací pokoj s velkým prosklením umožňujícím výhled do údolí Berounky. Kuchyně tvoří s obývacím pokojem jeden prostor přímo propojený s obytnou terasou.
Ve 3. NP jsou v jižní osluněné části domu dvě samostatné ložnice umožňující
umístění dvojlůžka a šatních skříní, v severní části zapuštěné do svahu je opět mimo schodiště propojující jednotlivá podlaží také koupelna a technická místnost.
3. NP je oproti 2. NP částečně vykonzolováno tak, že vytváří krytí části obytné terasy 2.NP.
1. NP je uvažováno jako letní pobytová místnost s příslušným hygienickým zázemím a propojením se zahradou využitelnou částí parcely umožňující pobytové využití, mimo toto zařízení je zde umístěn hospodářský sklep.