K diskuzi přidáváme další otázku, jak co nejdříve vytopit vychladlý dům. Padne i názor, že krb nebo slunce v úsporném domě nemají co dělat. Většina přítomných nesouhlasí, neboť vědí, že dům bez krbu je jak láska bez romantiky. Odpovědí na všechny otázky je systém akumulačního teplovzdušného podlahového vytápění AKU pro úsporné domy.
Obr.1: AKU vytápění – teplovzdušné podlahové topení krbem. Systém rozvádí teplo po domě, umožňuje přebytek energie akumulovat do podlahy, při přetopení chladit místností nebo větrat.
Funkce AKU jsou jednoduše regulovatelné. Nejdříve se rychle podle potřeb ohřeje vzduch ve všech místnostech. Poté je nadbytečné teplo od krbu vedeno speciálním komůrkovým systémem podlahou a ukládá se do betonu. Tepla zbavený vzduch míří zpět do místnosti s topícím krbem, kde chladí. Výsledkem je pohoda u krbu, vytopený dům a úspory za drahé energie využitím akumulovaného tepla. Bonusem je příjemně temperovaná podlaha. Kdo má špatné zkušenosti s horkovzdušným vytápěním, tak u AKU nemusí mít obavy. Podlaha akusticky nepropojí místnosti, filtr odstraňuje vzdušný prach, tiché ventilátory v technické místnosti neruší a nevzniká karcinogenní přepalovaný vzduch díky používané teplotě do 50 st.C. Vytápění krbem je vhodné doplnit pro pohodlí nebo nemohoucnost topením bezobslužným (plyn, elektro). AKU spolupracuje téměř s každým topným systémem a nepotřebuje k tomu velké akumulační zásobníky, složitou regulaci nebo záložní zdroje.
Přehřátí místností a narušení pohody bývá způsobeno též sluncem. S AKU se však nemusíte bát pustit paprsky do domu, neboť cirkulující vzduch přebytečné teplo zachycuje v chladné podlaze a vyrovnává denní výkyvy teplot.
Minimální potřebná výška vč. tepelné izolace je 15,5 cm. Doporučujeme však cca 20-25 cm. Tím se zvyšuje možnost větší akumulační i tepelně-izolační vrstvy.
Není. Nehlučný ventilátor se doporučuje umístit do pomocných místností, aby se nedocházelo k žádným problémům. AKU oproti klasickým teplovzdušným rozvodům neumožňuje přenášení hluku mezi místnostmi, neboť trasa podlahou utlumí veškerý hluk z topné místnosti.
Ano. Ačkoliv je ventilátor pro běžné použití vybaven filtrem pohlcující prachové částice, doporučujeme pro Vás k ventilátoru usadit speciální uhlíkový filtr.
Není. U běžného rodinného domu činí tato plocha 25-60 m2.Potřebu ploch řeší projekt AKU v závislosti na skladbě podlahy, zateplení domu a typu topidla.
Předpokládáme, že budete mít i akumulační nádrž o dostatečném objemu, neboť bez ní by tento finančně nákladný systém nebyl plně funkční. AKU lze smysluplně kombinovat i s tímto vytápěním a přinese Vám další výhody.
Instalací AKU získáte kompletní odvod tepla z krbu (žádná teplovodní vložka nezabrání proudění tepla do místnosti), možnost ochlazování místnosti, možnost rychlého dotopení místnosti a rozmístění energie krbu v celém domě, možnost chlazení v létě nebo nezávislý zdroj tepla. Při použití AKU v kombinací s teplovodním vytápěním uspoříte za akumulační nádrž, za nutnou regulaci, za investici do náhradního zdroje a za teplovodní výměník krbu. Při instalaci je nutné, aby hadice teplovodního topení nad AKU byly samostatně regulovatelné. Při topení v krbu a zvýšení teploty v podlaze se větev uzavře
Obr.2: Vzduch je veden celoplošně podlahou ve speciálních šablonách. Akumulační podlaha zamezí přehřívání místnosti.
Podlaha je po akumulaci příjemně teplá (22 až 25°C), podle intenzity topení v krbu a používání AKU. I při občasném využití krbu je podlaha teplejší, neboť akumulační efekt působí poměrně dlouhodobě. Pokud budete používat krb jako stálé topidlo nebo budete mít instalováno v krbu vytápěcí těleso, získáváte plnohodnotné podlahové vytápění a teplovzdušné vytápění domu.
Doporučujeme kombinaci se zdrojem, který zajistí bez Vaší přítomnosti vytopení domu (např. v případě nemoci, pracovního vytížení nebo i pohodlí). Máte-li plyn, pak instalujte klasický plynový kotel s radiátory s termostatickými ventily a chcete-li využít elektřinu, pak použijte elektrické podlahové vytápění. Oba systémy po zatopení v krbu a spuštění AKU při použití základní regulace rychle reagují a jsou investičně nejméně náročné. Snížení provozních nákladů získáte intenzivnějším používáním AKU. Při instalaci potrubního radiátoru získáte i vyhřátou podlahu.
Nikoliv. AKU má za úkol uložit teplo v době, kdy v domě vzniká a použít v době, kdy ho je potřeba tj. vytvořit pohodu bydlení bez přetápění a bez zbytečných tepelných ztrát větráním. Přívod čistého a odvod znečistěného vzduchu doporučujeme zvláště u nízkoenergetických a pasivních domů řešit rekuperační jednotkou, která doplní ventilátor a filtr systému AKU. Rozvody po domě budou použity společné.
U krbových kamen tuto možnost poskytují pouze některé typy. U kachlových kamen většina kvalitních výrobků.
Projekt AKU zpracuje Atelier ZILVAR po zaslání podkladů. Zejména jsou potřeba půdorysy domu, řez, možná výška skladby podlahy vč. tepelné izolace a způsob zateplení domu. Dále je nutné znát způsob základního vytápění, zejména pokud uvažujete s vytápěním podlahy (např. el.rohože, teplovodní vytápění). Podle projektu AKU je vypracována nabídka.
Dodávku i montáž AKU zajistí Atelier ZILVAR nebo jiná proškolená firma. Svislé teplovzdušné rozvody se provádějí před omítkami spolu s hrubými instalacemi. Vodorovné rozvody s akumulačním systémem jsou montovány po provedení tepelných izolací podlahy. Instalaci si můžete provést též svépomocí na základě šéfmontáže.
Obr.3: Přebytečné teplo od krbu je rozváděno po celém domě.
Materiál podlahy není omezen. Například při použití dlažby zvýrazníte více topný prvek podlahy, při použití plovoucí podlahy nebo koberce více prvek akumulační.
Projekt AKU je zdarma. Pouze při objednání projektu uhradíte zálohu ve výši 2.000,-Kč+DPH, která se odečítá z prvé platby za realizaci.
Lze učinit pouze předběžný odhad ceny. K tomu je nutné poslat Váš požadavek s půdorysy domu a způsob zateplení (vnější konstrukce domu). Stanovení přesné ceny je možné pouze na základě projektu.
Pro pasivní a nízko energetické domy je akumulační systém nutnou podmínkou instalace krbu nebo krbových kamen. Čím je dům více zateplený, tím jsou větší problémy s přetápěním. V těchto typech domů může AKU plnohodnotně nahradit vytápění s tím, že „bezobslužné“ topení je jakousi pojistkou pro pohodlí nebo nemohoucnost.
Bohužel je to neznalost projektanta o nových systémech krbů do pasivních domů. Např. krby HARK pro pasivní domy mají dokonale utěsněné systémy krbových vložek s návazností na externí vzduch a odvodem do komínu. Tento systém je zcela oddělen od utěsněného prostoru domu.
Nemusíte mít obavy. I kdyby byla Vaše podlaha extrémě chladná (pod kondenzační teplotu 12 st.C) a vlhká, tak teplý suchý vzduch od krbu ji brzy prohřeje a vysuší. Suché a teplé prostředí nepodporuje vznik plísní.
Ano. Systém AKU má zabudovaný tzv. bypass, jehož otevřením vyřadíte z činnosti komůrkový akumulační systém a teplý vzduch od zdroje bude proudit krátkou cestou přímo do místností. Při přehřátí prostoru u krbu zapojíte „komůrky“ a přebytečné teplo budete akumulovat do podlahy k pozdějšímu využití. Současně je možné vytápět ostatní místnosti. Ve standardním provedení je ovládání regulátorem otáček ventilátorů, na přání možné doplnit ovládání elektronicky s tepelnými čidly.
Obr.4: Systém je vzduchotěsně uzavřen a připraven k zabetonování
V tomto případě navrhuji provést „uzavřený okruh“ proudění vzduchu. Teplý vzduch od krbu je nasáván do podlahy, kde předá teplo, a ochlazený pak je hnán zpět do krbového tělesa. Akumulované teplo se předává s časovým zpožděním do místnosti přestupem podlahou. Přesto doporučuji další výdechy do místností , neboť budete moci chlazení (vytápění) místnosti regulovat pružně podle Vašich potřeb.
Samozřejmě. Nejlépe je využít rozvody rekuperace i pro rozvody od AKU. Při topení v krbu nebo od soláru (topný zdroj) bude proudit do místností čistý vzduch od rekuperátoru ohřívaný (ochlazovaný) vzduchem z AKU. U rekuperace potom nemusíte využívat topný zdroj a šetříte náklady.
Jakékoliv. Změnám povrchových teplot, které jsou v intervalu několika stupňů, vyhoví většina podlahových krytin. U betonové mazaniny musí být provedeny řádně dilatace. U dlažby je nutné použít flexibilní lepidlo.
Pokud myslíte rozvody teplého (ochlazeného) vzduchu, tak ten je možný rozvést po celém domě. Pokud myslíte akumulační podlahu, tak ta se většinou provádí v přízemí. Její podmínkou je totiž masivní betonová konstrukce, která by neúměrně zatěžovala a zvyšovala konstrukci stropu.
Ano, je možné nahradit krby HARK jinou značkou. Zdůrazňujeme však, že musí být kvalitní, a to zejména ve vzduchotěsnosti krbové vložky.
Elektrické podlahové vytápění se s AKU systémem doplňuje. Pokud budete topit v krbu a zahřeje se podlaha, regulace elektrické topení ihned vypne. Šetříte! Poté, co se vyčerpá naakumulovaný potenciál tepla, elektřina zapne. Rychle tak reaguje na Vaši činnost u krbu a je jistotou v době naší nepřítomnosti nebo neschopnosti.
http://www.aku-vytapeni.cz/