Vytopili vás sousedé? Poradíme vám, co v takovém případě dělat

Domů arrow_forward Novinky arrow_forward Vytopili vás sousedé? Poradíme vám, co v takovém případě dělat
Vytopili vás sousedé? Poradíme vám, co v takovém případě dělat

Přišli jste domů a zjistili jste, že vás někdo vytopil? Panika, hněv a kolečko dohadování, na čí straně je vina. Škody vidíte na stěnách, podlaze i majetku. V hlavě počítáte, na kolik vás vyjdou opravy. Málo to nebude. Pokud nemáte pojištění domácnosti, může vás to celé přijít opravdu draho. Pojištění domácnosti vám totiž přesně v těchto případech skvěle poslouží – kryje nejen škody způsobené vytopením, ale například i krádeží nebo poškození přírodními vlivy. Jak tedy při vytopeném bytě postupovat?

Vypněte vodu, případně i elektřinu

První, co byste měli udělat, je vypnout přívod vody a případně i elektřiny. Přívod vody zastavte ve svém bytě. Nikdy není špatný nápad i zastavení hlavního přívodu vody. Pro takové případy je dobré vědět, kde je umístěn (pokud to nevíte, zavolejte správci domu).

Najděte příčinu

Jakmile zastavíte vodu, začněte pátrat po příčině. Jestli zjistíte, že na vině jsou sousedé, okamžitě je o tom informujte, nemusí o tom totiž sami vědět. Příčina může být klidně důsledkem poškozené stupačky, rozvodů či odpadu.

Všechno nafoťte

Dobrá dokumentace celé události a škod zrychlí a zjednoduší následný proces s pojišťovnou. Všechno vyfotografujte. Prověřte, co všechno je poškozené a sepište to. Pokud máte například schované faktury či účtenky od poškozeného nábytku, při odhadování výše škod to usnadní práci vám i pojišťovně.

Zavolejte pojišťovně

Co nejdříve informujte pojišťovnu, která bude situaci řešit. Pro každý případ je ale vždy dobré informovat i svou pojišťovnu. A to i v případě, kdy se o celou situaci stará například pojišťovna souseda nebo družstva. Než vyhodíte všechny poškozené věci, počkejte na pojistného likvidátora, který vám řekne, co dál. Pojišťovně poskytněte veškerou dokumentaci a fotografie, které jste pořídili. Často to urychlí celý proces vyplacení pojistného.

Nejvíce poškozené věci dejte stranou

Dokud nebude vše oficiálně vyřízeno, dejte poškozený nábytek a další věci stranou. Nevyhazujte je. Pokud je to možné, vysušte je a očistěte. Celkový rozsah škod se projeví později, až bude vše suché. Nejčastěji je to pak pokroucený nábytek, plíseň či zvlněná podlaha. Pokud jsou škody opravdu rozsáhlé, je možné, že budete muset rozebrat a vysušit i podlahu a podklad pod ní.

Abyste co nejlépe dokázali věci i byt vysušit, je důležité větrat. Ideálně dodržujte postup, kdy v bytě budete topit a v určitých intervalech na několik minut budete větrat průvanem. Vyměníte tak vzduch a pomůžete odstranit vlhkost.

Zdroj fogorafie: Bigstockphoto.com

Jak na to?

1.
Nezávazná konzultace
Osobně, po emailu, Skypu apod. Vyjasnění požadavků klienta a všech potřebných informací. více
(Cca 1 hodina)
2.
Zpracování CN
Položková cenová nabídka na kompletní rozsah služeb, finální rozsah služeb je na volbě zákazníka. více
(Do 2 dnů od schůzky)
3.
Objednávka
Definování rozsahu díla, ceny, splátkového kalendáře, harmonogramu prací, potřebných podkladů. více
(Do 2 dnů od potvrzení CN)
4.
Zpracování projektu
Zpracování a dodání projektu rodinného domu v rozsahu dle objednávky a počtu 5 tištěných paré. více
(Cca 2 – 8 týdnů)
5.
Vyřízení povolení
Zastupování zákazníka při zajišťování potřebných stanovisek a podání žádosti o stavební povolení. více
(Cca 3 – 12 měsíců)
clear

    Nezávazná poptávka

    Odesláním poptávky, souhlasíte s podmínkami ochrany odobních údajů

    Pole s označením * je nutné vyplnit.