Vzhled domu – fasáda domu

Domů arrow_forward Rádce stavebníka arrow_forward arrow_forward Vzhled domu – fasáda domu
Vzhled domu – fasáda domu

Fasáda – reprezentant domu

To, čím nás rodinný dům reprezentuje vůči okolí, sousedům je jednoduše řečeno jeho exteriér. Vzhled je v mnoha případech prvním kritériem při hledání rodinného domu, a to zcela pochopitelně. Proč také studovat a zjišťovat podrobnosti o rodinném domu, který se mi nelíbí?

Pár rad, nač si dát pozor

 

Kde chceme stavět

Ne každý rodinný dům je vhodný kamkoli. Jiný typ rodinného domu bude vhodný do města, jiný na venkov kde je vhodné zohlednit, zda se jedná o charakter horské či nížinné krajiny. U konkrétního stavebního pozemku je potřeba si zjistit, zda nebo jaké jsou v území plánu stanoveny regulativy pro výstavbu.

 

V jednoduchosti je síla i krása

K tomu není snad ani třeba cokoli dodávat, veškeré „doplňky“ mohou působit nadbytečně jako dodatečné vylepšování výrazu stavby, nehledě na to, že se nejedná o „vánoční stromeček“, který po pár dnech odstrojíme.

 

Kompaktnost stavby šetří prostor

Přílišná členitost rodinného domu často nevytváří plnohodnotně využitelné prostory, ale často pouhé výklenky, se kterými si následně nevíme rady. Nejúčelnější dispozice bývají často současně těmi nejjednoduššími.

 

Kompaktnost stavby šetří energii

Čím menší plocha fasády – tím menší tepelné ztráty a tím menší nároky na vytápění. Důležitá je současně orientace otvorů ke světovým stranám – na severní straně bude mít okno větší ztrátu než na prosluněné jižní.

 

Kompaktnost stavby šetří náklady

Každý arkýř, vikýř, balkon, ústupek či výstupek z fasády představuje materiál a práci navíc. Ideálním tvarem proto je obdélný nebo čtvercový půdorys se sedlovou, valbovou, pultovou nebo plochou střechou.

 

Kompaktnost stavby snižuje riziko vad a poruch

Čím je stavba členitější, vyskytují se na ní složitá napojení obvodových konstrukcí, tím častější je u rodinného domu výskyt stavebních vad – například poruchy hydroizolace balkónů a střech, statické trhliny ve zdivu apod.

 

Minimum prostupů střechy

Každý prostup (tedy narušení celistvosti střešního pláště) je potenciálním místem zatékání a tepelných mostů (místem se zvýšeným množstvím ztrát tepla).

 

Velikost, množství a tvar oken

Velké prosklení obytných místností je jistě příjemné a efektní, ale nemusí být ideální – v letních měsících se může rodinný dům přehřívat a v zimě neúměrně ochlazovat. Proto je potřeba okna vhodně orientovat a současně nezapomenout na vhodné stínění. Současně platí, že jedno velké okno je z mnoha důvodů vhodnější, než množství malých.

 

Použité materiály

Použité materiály na fasádě by měly především zaručovat stálost proti povětrnostním vlivům, což je déšť, mráz, sluneční záření, prudké změny teploty a podobně. Opatrnosti je potřeba především při volbě dřevěného obkladu ve větším rozsahu – volba a kvalita dřeva, prvotní ošetření a průběžná údržba mají zásadní vliv na jeho životnost.

 

Soulad exteriéru a interiéru rodinného domu

Výraz domu – fasáda by měla působit vyváženým, klidným dojmem a měla by být v souladu s vnitřkem rodinného domu.

Jak na to?

1.
Nezávazná konzultace
Osobně, po emailu, Skypu apod. Vyjasnění požadavků klienta a všech potřebných informací. více
(Cca 1 hodina)
2.
Zpracování CN
Položková cenová nabídka na kompletní rozsah služeb, finální rozsah služeb je na volbě zákazníka. více
(Do 2 dnů od schůzky)
3.
Objednávka
Definování rozsahu díla, ceny, splátkového kalendáře, harmonogramu prací, potřebných podkladů. více
(Do 2 dnů od potvrzení CN)
4.
Zpracování projektu
Zpracování a dodání projektu rodinného domu v rozsahu dle objednávky a počtu 5 tištěných paré. více
(Cca 2 – 8 týdnů)
5.
Vyřízení povolení
Zastupování zákazníka při zajišťování potřebných stanovisek a podání žádosti o stavební povolení. více
(Cca 3 – 12 měsíců)
clear

    Nezávazná poptávka

    Odesláním poptávky, souhlasíte s podmínkami ochrany odobních údajů

    Pole s označením * je nutné vyplnit.