Každá terasa, chodník i příjezdová cesta jsou pýchou zahrady, pokud jsou pěkně položené. Základem kvalitní realizace je správná příprava podloží a správné osazení obrubníků. Ačkoli pohledově tvoří obrubníky pouhé doplňky dlážděné plochy, výběr a umístění jsou důležitým krokem. Zajímá vás jaké obrubníky vybrat a jak je správně umístit? Pak čtěte dál.
Nejčastěji používaným lemem pro dlážděné plochy je betonový obrubník. Beton patří mezi nejkvalitnější a nejstálejší materiál pro venkovní architekturu. Obrubníky nám většinou oddělují chodníky od komunikací, trávníky od chodníků nebo lemují záhony a okapové chodníčky. Právě podle využití vybírejte správný druh.
Máte-li terén bez výškového rozdílu a potřebujete jen oddělit záhon nebo trávník od chodníku, vybírat můžete z nízkých a slabých obrubníků. Nejčastěji používaným druhem je BEST – LIMITA. Jednoduchý rovný tvar je ideální pro umístění v jedné úrovni s dlažbou.
Pro vyvýšené nebo zapuštěné chodníky jsou v nabídce obrubníky BEST – PARKAN s výškou 20, 25 nebo 30 cm. Typickým znakem pro tento druh obrubníku je mírně zaoblený tvar a nepatrný zámek pro snadnější pokládku.
Pro plochy, po kterých budou jezdit auta, ať už parkoviště nebo příjezdové cesty, jsou vhodným obrubníkem BEST – LINEA. Silný obrubník s rohovými nebo obloukovými doplňky jednoduše olemuje jakoukoliv plochu. Nelze zapomenout ani na tradiční silniční obrubníky BEST – MONO, které jsou součástí každého města či obce.
První krok volby je za vámi. Podle tohoto stručného doporučení si dokážete představit, jaký druh obrubníku budete potřebovat. Druhým kritériem pro výběr obrubníků je barva. I když z technického pohledu je to nepodstatné, pro dokonalé sladění s dlažbou či fasádou je to žádoucí. Obrubníky nejsou jen šedé, ale na výběr máte i odstíny hnědé, žluté, červené, bílé či antracitové. Dokonalá zahrada musí ladit do posledního detailu.
A jak na to? Jak už bylo řečeno, správně zabetonované obrubníky tvoří základ pro následnou pokládku dlažby. Rozmístění a rozměření obrubníků je nutné udělat pečlivě i s ohledem na rozměry vybrané dlažby. Minimalizujete tak následné dořezávání dlažby. Po rozměření plochy, natáhnutí provázku, naměření výšek a utvoření roviny je možné přistoupit k samotnému betonování obrubníků. Beton, který je vhodný pro betonování obrubníků, by měl být zavlhlý, tedy s minimálním množstvím vody. Tato konzistence je důležitá pro dobrou práci s betonem. Příliš tekutý beton by z obrubníků stékal. Vhodnou třídou betonu je C 12/15 s frakcí kameniva 4-8 mm. Do míst, kam přijdou obrubníky, se nasype a následně zhutní malá vrstva štěrku, betonové lože se navrství do výšky 8-10 cm. Při pokládce by měla být 1/3 výšky obrubníků zapuštěna v betonu a vzdálenost mezi jednotlivými obrubníky 1-2 mm pro vytvoření dilatační spáry.
Betonování je důležité provádět s přihlédnutím na počasí. V parných letních dnech se doporučuje čerstvě zabetonovanou plochu zakrýt např. textilii a častěji kropit vodou, aby nedocházelo k prudkému vysychání. V zimním období se naopak vyvarujte betonování v chladných dnech, venkovní teplota nesmí klesnout pod 5 °C, jinak se zpomalí proces hydratace a ovlivní se tak kvalita betonu a tím celé dlážděné plochy.
S výběrem, výpočtem i samotnou realizací vám ochotně poradí v podnikových prodejnách BEST. Dostupnost je po celé České republice.