Další skupinu materiálů a prací, která následuje po vytvoření hrubé stavby a montáži instalací, nazýváme kompletací. Do této kapitoly spadají výplně vnějších otvorů, zimní zahrady, tepelné izolace, předokenní rolety, žaluzie, stínící markýzy, výplně otvorů v interiéru a úpravy vnitřních a vnějších povrchů, vnitřní interiérová schodiště, zabudované sanitární vybavení koupelen a toalet.
Do připravených otvorů v obvodových stěnách a ve střeše se osazují výplně, na které jsou kladeny požadavky na tepelnou izolaci, ochranu proti povětrnostním vlivům, zábrany proti vniknutí do objektu a další. Všechny tyto požadavky musí splňovat poměrně subtilní konstrukce proti vlastní hmotě obvodových stěn. V současné době převažují výrobky s rámy z plastu a dřeva, pokud jsou kladeny požadavky na subtilnost lze použít hliníkovou konstrukci. Výplně otvorů dokáží výrazně proměnit vzhled domu pomocí členění prosklené plochy příčkami. V zásadě se typově jedná o vchodové dveře, okna, balkonové dveře, francouzská okna a velmi oblíbená střešní okna.
Tepelně izolační vlastnosti těchto výrobků musí splňovat jak vlastní prosklení, ale i konstrukce rámů. Dřevěná okna jsou vyráběna z lepených lamel a tím je zamezeno případné kroucení dřeva. Vysokotlaké nátěry dřevěných oken mají sice prodlouženou životnost, ale přesto je nutné tyto nátěry po určité době obnovit. Jak u plastových, a tak i dřevěných výplní je veliká škála v barevnosti a u plastových výrobků je možné i volit texturu odpovídající různým druhů dřeva. Špičkové výrobky jsou tvořeny kombinací materiálů, a to že vlastní rám je dřevěný a venkovní krytí je tvořeno hliníkovou konstrukcí.
Výplně otvorů mají řadu možností otevírání počínající klasickým otevřením jednotlivých křídel, vyklopení na ventilaci a v současné době je běžná mikroventilace. Tyto funkce zabezpečuje celoobvodové kování ovládané jednou kličkou.
Běžnou součástí dodávky výplně vnějšího otvoru je i venkovní a vnitřní parapet. Venkovní parapety jsou například systémové z hliníkového plechu s plastovými bočnicemi. Dále je možné použít výrobky z ocelových plechů s poplastovaným nebo pozinkovaným povrchem. Vnitřní parapety jsou součástí interiéru obytné místnosti a lze vybírat mezi plastovými výrobky nebo lze vnitřní parapet obložit deskou z ušlechtilého kamene nebo tvrdého dřeva.
Vchodové dveře domu musí plnit mimo tepelně izolačních vlastností i výraznou bezpečnostní funkci. Z důvodu bezbariérového průchodu mají zapuštěný rám do podlahy a jsou vybaveny hliníkovým prahem. Toto místo je choulostivé na únik tepla a je nutné volit výrobky se správně navrženou konstrukcí.
Pokud má rodinný dům navržené obytné podkroví se šikmými stěnami, lze s výhodou použít stření okna. Tyto výrobky zaručí dostatečné prosvětlení místností, ventilaci. Je nezbytné při umísťování střešních oken do roviny střechy využít systémové prvky pro zlepšení tepelně izolačních vlastnosti. Střešní okna mají několik možností otevírání a tyto se volí podle výškového umístění okna. Materiál rámů střešního okna může být dřevěný nebo plastový. Okna jsou vybavena celoobvodovým kováním, které zajišťuje bezpečné uzavření okna. Výrobci střešních oken dodávají ke svým výrobkům systémové prvky pro zabudování do střešního pláště, vnitřní žaluzie a i vnější, třeba motorické stínící rolety.
Novinkou posledních let jsou tubusové světlovody, umožňují přívod venkovního přirozeného světla do málo prosvětlených místností. Vyústění světlovodu v interiéru je velice zajímavým prvkem designu místnosti.
Výraznou možností pro zvýšení komfortu bydlení v rodinném domě ve všech ročních obdobích je zimní zahrada. Subtilní hliníková konstrukce a tepelně izolační prosklené plochy zajistí minimalizaci tepelných ztrát v zimním období.
Pro omezení tepelných zisků ze slunečního záření v letním období se na rodinných domech využívají venkovní stínící prvky. Tyto mohou být na fasádě přiznané, tvořící architektonický prvek, nebo skryté v zabudovaných stránkách v obvodové stěně. Předokenní roletové systémy mají přínos jednak ve stínění a zajištění minimalizací přehřívání místností v letním období, tak i v zimním období mohou přispívat k minimalizace tepelných ztrát. Dále tvoří pevnou zabudovanou překážku proti vniknutí do rodinného domu. S výhodou je možné využít systémových schránek zabudovaných při realizaci hrubé stavby a tyto umožňují kdykoliv v budoucnosti umístění předokenních rolet. Rolety je možné doplnit o kombinaci se síťkou proti hmyzu zabudovanou ve vnějším parapetu. Další možností je umístění venkovních žaluzií, kterými si obyvatel domu může regulovat přísun slunečního svitu. Rolety a žaluzie mohou být manuálně ovladatelné, ale i motorické s dálkovým ovládáním.
Dalším významným prvkem umožňujícím stínění a příjemný pobyt na terase jsou výsuvné markýzy. Provedení markýz může být na manuální ovládání, ale i na jako automatické na motor. Látkovou markýzu lze navrhnou v různých barevnostech a designech.
Další možností trvalého pevného zastínění jsou venkovní pergoly. Tyto mohou být dřevěné nebo kovové. Konstrukce pergol vytvářejí prostor pro růst popínavé zeleně.
Další důležitou součástí stavby jsou tepelné izolace. Tepelné izolace se používají v místech, kde úniky tepla nedokáže řešit vlastní nosná konstrukce – podlahy, krov, střecha. Nebo kde jsou zvýšené nároky na minimalizaci tepelných ztrát. Materiálově jsou to minerální rohože, klasické deskové polystyreny, ale stále častěji i kvalitnější izolanty, jako jsou zejména PUR izolace s daleko lepšími tepelně technickými vlastnostmi.
Tepelné izolace na bázi minerálních vláken lze použít jako tepelnou izolaci krovu v úrovni mezi krokvemi a pod nimi, zde se minerální izolace dodává v rolích. Dále je možné deskami z minerální vláken izolovat fasády, pro větší tloušťky izolantů se využívají desky s kolmou orientací vláken k fasádě. Další výhodou minerálních izolací jsou jejich akustické vlastnosti a jejich použití do podlah a do sádrokartonových příček.