Technická zařízení budovy (TZB) – takto se souhrnně nazývají rozvody a zařízení zajišťující nám komfort bydlení, který dnes již považujeme za naprosto samozřejmý: snadný a pohodlný přístup k vodě, teplu, elektrické energii, odvod splašků.
Nejjednodušší částí TZB jsou rozvody. Jsou v podstatě trubky a dráty, vedené skrytě v konstrukcích. Slouží v zásadě k transportu vody, splašků, tepla, elektřiny, případně plynu nebo informací. Rozvody obecně by měly být navrhovány co možná nejkratší a nejjednodušší, pochopitelně správných dimenzí. Pohledovou částí instalací s ukončující prvky, které již plní konkrétní užitnou funkci.
Tento systém se v podstatě sestává ze zdroje tepla, rozvodů a prvků předávajících teplo do místností. Jako zdroje tepla se u nás nejčastěji díky husté síti plynovodu používá plynový kotel. Déle je možné volit kotel na elektřinu nebo ekologické vytápění pomocí kotle na dřevní štěpku. Již prakticky standardním řešením je volba kondenzačního plynového kotle, využívajícího kromě přímého spalování také tepla odváděných spalin.
Stále častějším požadavkem stavebníků na zvýšení uživatelského komfortu v letním období je možnost chlazení. Chladit můžeme buď centrálně formou vzduchotechnických rozvodů nebo lokálně pomocí jednotlivých klimatizačních jednotek v místnostech a venkovní jednotkou která vyrábí chlad.
Dále je možné zvolit moderní zdroj tepelného čerpadla systému vzduch/voda, která umí připravovat chlad i teplo. V zimně při krátkodobém omezeném období vysokých mrazů dodává teplo kotel. Rozvody jsou provedeny jako zdvojené samostatně pro teplo a chlad a v místnostech jsou navrženy konvektorové jednotky, které mohou topit i chladit.
Pro návrh domu v nízkoenergetickém a pasivním standardu je nutné využít řízení větraní s rekuperací tepla. Tento systém zabezpečuje řízený potřebný přívod čerstvého předehřátého vzduchu z rekuperace a zpětná odvod vydýchaného použitého vzduchu. Tento systém přináší velkou energetickou úsporu a zabezpečuje větrání i při zavřených oknech. Samozřejmě, že je možné v místnostech otevírat okna, ale není to v podstatě nutné. K dispozici je řada výrobců systémů obsahují větrací rekuperační jednotku, potrubních rozvodů a vyústek do místností.
Jedná se hlavně plastové rozvody pitné vody, splaškové a dešťové kanalizace. Dále pak ocelové rozvody plynu. Do této kapitoly je nutné umístit šachty pro umístění vodoměru na pozemku stavby a revizní šachty kanalizace. Tyto prvky je možné provést jako plastové nebo betonové. Dále pak jsou to systémy pro nakládání s dešťovou vodou, a to pro její akumulaci nebo její využití pro zálivku.
Rozvody plynu se navrhují z ocelových bezešvých trubek vzájemně svařovaných včetně uzavíracích a regulačních armatur.
Vždy se jedná o ucelený systém složený z kabelových rozvodů rozvodnice s jističi a ukončujícími prvky jako jsou zásuvky a vypínače. Při návrhu umístění ukončujících prvků se vychází z předběžného návrhu využití dispozice místnosti. Vzhled, tvar a barevnost ukončujících prvků je dán požadavkem stavebníka.
V podstatě se jedné o telefonní rozvody veřejné telekomunikační sítě, telefonní rozvody systému domácího vrátného, datové rozvody počítačových sítí a datové rozvody zabezpečovací signalizace.
Elektronická zabezpečovací signalizace je podle našeho názoru v současné době nezbytným vybavením novostavby rodinného domu. stém se skládá z detektorů pohybu, detektorů na tříštění skla, magnetické senzory otevření oken a dveří a je možné systém doplnit o detektory kouře a úniku plynu. Celý systém hlídá a vyhodnocuje centrální jednotka a uživatel vše ovládá z jednoduché klávesnice. Dalším důležitým zařízením je systém domácího vrátného v provedení audio nebo video. Zajištuje komunikaci se zvonkovým tablem na vstupní brance a umožňuje její vzdálené otevření. Základní provedení je audio nebo pro zvýšení komfortu v provedení video a to monochromatické nebo barevné.
Pro zvýšení komfortu bydlení je vhodné instalovat systém centrálního vysavače. Při vlastní stavbě je nutné instalovat rozvody a samotný vysavač a doplňky je možné dokoupit kdykoliv později. Provoz centrálního vysavače je výhodný v tom, že vlastní přístroj s nádobou na odpad je umístěn v technické místnosti a použitý vzduch je odváděn mimo objekt. Při úklidu se člověk pohybuje lehce po místnosti pouze s nástavci a s výhodou je možné doplnit celý systém o vysávací štěrbinu v soklu kuchyňské linky.
Centrální vysavač patří už dlouhou dobu mezi standardní vybavení všude tam, kde je kladen důraz na kvalitní úklid prostředí, stoprocentní čistotu a maximální účinnost. Prahne-li někdo po dokonalosti právě v těchto parametrech, nemá vlastně ani jinou možnost než si zvolit technologii centrálního vysávání, která jako jediná dokáže zajistit, že to, co do vysavače jednou nasajete se už nikdy nevrátí zpět. A aby nezůstalo jen u pouhého „přemisťování“ nečistot z jednoho místa na druhé, měly by mít kvalitní centrální vysavače různé technologické vylepšení, které umožňují přímou komunikaci mezi obsluhou a vysávací jednotkou.
Pohodu bydlení a úsporu provozních nákladů přináší rodinný krb. Jeho instalace je podmíněna vybudováním krbového komínu. Energeticky úsporné domy vyžadují uložení nadbytečného tepla v akumulačních zásobnících a vytvoření rozvodů tepla od krbu po domě. Systémy jsou teplovodní (vodní zásobníky, napojení na rozvod ÚT) nebo teplovzdušné (akumulace v podlaze, teplovzdušné rozvody s možným napojením na rekuperační jednotky).