Zdravá kvalita bydlení díky razantnímu snížení škodlivých látek

Domů arrow_forward Novinky arrow_forward Zdravá kvalita bydlení díky razantnímu snížení škodlivých látek

Manželé měli štěstí v neštěstí, protože se dozvěděli o zatížení formaldehydem ještě před nákupem domu. Před podpisem kupních smluv na montovaný dům z roku 1970 se proto rozhodli, že nechají provést odborné měření škodlivých látek. Po provedení první analýzy byli členové rodiny šokováni a především si nebyli jisti tím, co mají dělat. Při koncentraci formaldehydu 253 mg/m³ bylo zatížení místnosti výrazně vyšší než je maximální hodnota, doporučená Světovou zdravotnickou organizací (WHO), tedy 100 mg/m3. Není to však nic překvapivého, v domech, kde byly v minulosti použity ke konstrukci dřevotřískové desky, se mohou i po 20 letech pohybovat koncentrace v rozmezí 300 µg/m3. Povolaní odborníci, kteří provedli měření a kteří mají zkušenosti ze sanacemi škodlivých látek, se však shodli v jednom: Koncentraci formaldehydu lze provedením odborné sanace snížit na zdravotně nezávadné minimum. Pochybnosti zájemců o koupi, kteří po krátkou dobu dokonce uvažovali o stržení celého domu, se pomalu rozplývaly. Noví majitelé měli jasno: “Naším prvořadým cílem bylo zbavit dům škodlivin minimálně do té míry, aby bylo dosaženo alespoň doporučené hodnoty WHO”.

Zdravé bydlení díky FERMACELL greenline

Manželé se nakonec rozhodli pro dům, který si přáli a s tím pro doporučenou celkovou rekonstrukci. Rozhodující bylo také, že kupní cenu bylo možné snížit o náklady na sanaci. Pro sanační opatření byly použity desky FERMACELL greenline, které čistí vzduch v místnostech. Pro dokumentaci hodnot formaldehydu po dokončení rekonstrukce byla v pravidelných časových intervalech prováděna měření vzduchu v místnostech. Mezi prvním a závěrečným měřením po kompletní sanaci došlo ke snížení hodnot formaldehydu o 200 mg/m3. Při závěrečném měření bylo možné prokázat koncentraci formaldehydu ve výši pouhých 52 mg/m3 – ve venkovním prostředí se přitom formaldehyd vyskytuje v koncentracích v rozmezí 10 – 100 µg/m3. Jedná se o pětinu původní naměřené hodnoty, která je absolutně nezávadná. Na základě laboratorních zkoušek lze navíc očekávat, že se hodnoty v průběhu času ještě dále sníží.

Řešení díky ovčí vlně

O to více udivující je, že je tato drastická redukce založena pouze na principu přírodního účinku ovčí vlny. Kreatin, obsažený v ovčí vlně má tu vlastnost, že dokáže škodlivé látky absorbovat jako nerozpustný prvek své molekulární struktury a přeměnit je na neškodlivé látky. Povrch stavebních prvků FERMACELL greenline je ve výrobním závodě opatřen povrchovou úpravou z účinné látky na bázi keratinu. Desky greenline tak redukují a neutralizují zdraví škodlivé látky, jako jsou aldehydy a ketony, známé také pod označením VOCs (těkavé organické sloučeniny). Patří k ním formaldehyd a nepříjemné zápachy. Účinek desky je aktivní po řadu let a funguje také pod povrchovými vrstvami, jako jsou nátěry a tapety, zejména pokud jsou difúzně otevřené. Účinek byl prověřován a certifikován na základě rozsáhlých měření, mimo jiné nezávislým ústavem eco-Institut v Kolíně.

Po modernizaci venkovní stěny byly všechny plochy stěn a stropů vnitřních prostor domu obloženy 10 mm sádrovláknitými deskami FERMACELL greenline. Zdravé obkladové desky se zpracovávají jako obvyklé sádrokartonové desky a vyznačují se nejvyšší stabilitou, požární ochranou, zvukovou a tepelnou izolací. Po montáži na stávající dřevotřískové desky s obsahem formaldehydu snižuje FERMACELL greenline v domě mladé rodiny zatížení vzduchu v místnosti škodlivými látkami. Výsledek je vidět a mladí manželé jsou ve svém novém domově spokojeni: “Udělali bychom to znovu stejným způsobem. Celá sanace proběhla hladce a byla pro nás díky celkové konstelaci partnerů a použitých stavebních materiálů šťastným řešením – od výchozího stavu domu až do našeho nastěhování uplynuly právě čtyři měsíce. Cítíme se absolutně příjemně – nemáme už žádné pochybnosti, jestli je naše bydlení zdravé.”

Přízemní dřevostavba ze 70.let prošla kompletní rekonstrukcí exteriéru a interiéru

Deska FERMACELL greenline je schopna přijímat škodliviny a zápachy během několika málo hodin, a to i ve vysokých koncentracích a trvale je integrovat do molekulární struktury účinné látky-keratinu.

Desky aktivně zlepšují kvalitu vzduchu v místnosti a zvyšují tak kvalitu bydlení a života.

I starší dům může být domovem, který splňuje vysoké nároky dnešní doby. Spolupráce s odborníky a využití zdravotně nezávadných materiálů při rekonstrukci je však nezbytná.

Desky FERMACELL greenline lze využít i při realizaci podlah a stropních konstrukcí.

Práce s produkty FERMACELL greenline probíhá obvyklým způsobem: desky se lámou, řežou, frézují a vrtají stejně jako normální sádrovláknité desky bez pomocí speciálního nářadí.

Upevnění desek FERMACELL greenline na podklad se provádí šrouby nebo sponami, spárování lepením spárovacím tmelem.

K dispozici je široká paleta příslušenství, které je pečlivě testováno z ekologického hlediska.

Spárování je rychlé a snadné, na desky je možné umístit běžný nátěr, ale i tapety či obklady.

Účinek desek FERMACELL greenline při snižování obsahu škodlivin se potvrdil také při sanaci obydleného podkroví, realizovaného v roce 1969. Ve stropě byly zabudované dřevotřískové desky se statickým účinkem, které byly důvodem vysokého zatížení škodlivými látkami. Před začátkem sanace prokázala analýza vzduchu v místnosti hodnotu formaldehydu 185 mg/m3. Stavební prvky FERMACELL greenline byly v podlahách použity ve ztížených podmínkách: Na celé ploše byla po instalaci podlahových prvků položena dlažba. Přes relativně difúzně uzavřenou povrchovou úpravu se podařilo snížit koncentraci formaldehydu ve vzduchu v místnostech na 54 mg/m3. Při tomto výsledku nepředstavuje žádný problém dokonce ani dlouhodobá směrná hodnota Světové zdravotnické organizace (WHO), která je 63 mg/m3.

Analýza vzduchu v místnosti: Ten, kdo chce mít před koupí a také po koupi domu jistotu nebo kdo pátrá cíleně po příčině „ucpaného nosu“, tomu lze pouze doporučit provedení analýzy vzduchu v místnosti. Při provádění analýzy vzduchu v místnosti jsou většinou prováděny aktivní odběry vzorků, s jejichž pomocí je zjišťován přesný objem odebíraného vzduchu v místnosti. Následně jsou vzorky vzduchu analyzovány v laboratoři a je stanovena koncentrace škodlivých látek v krychlovém metru vzduchu v místnosti. Cena za měření v jedné místnosti se pohybuje kolem 5.000 Kč.

Z obrázku je patrné, jak velká část škodlivin je redukována po nasazení desek FERMACELL greenline.

Jak na to?

1.
Nezávazná konzultace
Osobně, po emailu, Skypu apod. Vyjasnění požadavků klienta a všech potřebných informací. více
(Cca 1 hodina)
2.
Zpracování CN
Položková cenová nabídka na kompletní rozsah služeb, finální rozsah služeb je na volbě zákazníka. více
(Do 2 dnů od schůzky)
3.
Objednávka
Definování rozsahu díla, ceny, splátkového kalendáře, harmonogramu prací, potřebných podkladů. více
(Do 2 dnů od potvrzení CN)
4.
Zpracování projektu
Zpracování a dodání projektu rodinného domu v rozsahu dle objednávky a počtu 5 tištěných paré. více
(Cca 2 – 8 týdnů)
5.
Vyřízení povolení
Zastupování zákazníka při zajišťování potřebných stanovisek a podání žádosti o stavební povolení. více
(Cca 3 – 12 měsíců)
clear

    Nezávazná poptávka

    Odesláním poptávky, souhlasíte s podmínkami ochrany odobních údajů

    Pole s označením * je nutné vyplnit.